Apskats: Evolve

2015. gada 6. aprīlis 19.15 Autors: Komentāri ir izslēgtiApskats: Evolve

evolve_logo

Rakstu sērijas “Matīss domāja, ka mēs šo gribēsim spēlēt, bet smagi kļūdījās” pirmā (un, cerams, pēdējā) daļa.

Apskatītā versija: Windows

Evolve ir izstrādātāja Turtle Rock Studios jaunākais produkts, kas veltīts mūsdienās tik populārajam daudzspēlētāju pirmās personas “šūteru” tirgum. Spēles nosaukums norāda uz tās galveno zvaigzni – briesmoni, kurš attīstās, ēdot un augot spēkā, lai gan varbūt tajā ietvertais darbības vārds šajā gadījumā ir aicinājums cilvēcei garīgi attīstīties, netērējot savu laiku bezjēdzīgai izklaidei. Evolve ir lielisks piemērs manai teorijai.

Spēles t. s. inovācija ir tās neparastais uzstādījums – četri cilvēki cīnās pret vienu briesmoni. Ja citos līdzīgos izklaides produktos tas būtu kā īpašs daudzspēlētāju režīms, tad Evolve tā ir galvenā un vienīgā doma. Nekāda skaidri noteikta sižeta nav – cik vien iespējams, kaut kāds stāsts tiek dots pirms katra mača ārkārtīgi stereotipisko tēlu sarunās. Ir kampaņas režīms, kura katrā raundā medniekiem ir kāds īpašs mērķis, piemēram, jāiznīcina briesmoņa mitekļi, jāizglābj izdzīvotāji, tikmēr briesmonim cilvēku nodomi ir jāizjauc. Uzvara vai zaudējums vienā posmā attiecīgi ietekmē nākamo. Nelielā kampaņa tātad ir vienīgā atkāpe no parastā “četri pret vienu” konflikta.

Evolve 1Runājot par cīņā iesaistītajām pusēm, briesmoņa mērķis ir kļūt par džungļu ķēniņu vai ko tamlīdzīgu. Tā kā viņš, atšķirībā no cilvēkiem, nav spējīgs nodrošināt sevi ar augu valsts uzturu un neprot iegūt cieņu, darot labu sabiedrībai, tas staigā apkārt, nogalinot un apēdot visu, kas kustas, kā arī iznīcinot jebko, kas maisās pa kājām. Spēles process ir redzams ar skatu no trešās personas un ar pašu pirmo mošķi Goliath atgādina kādu no PS2 ēras The Incredible Hulk daļām, taču tas ir krietni niansētāks. Uzbrukumiem var lietot Hulk Sma…, atvainojos, belzienus ar rokām, akmeņu mešanu un citus attīstāmus paņēmienus, no kuriem daļa ir unikāli katram ļaundarim.

Vienīgais veids, kā briesmonim izdzīvot pret līdz zobiem bruņotajiem medniekiem, ir turēties soli priekšā, nepievēršot sev pārāk lielu uzmanību. Katrs atstātais līķis, pēdas nospiedums, izbiedēto putnu bars un salauztās lamatas cilvēkiem ziņo par plēsēja atrašanās vietu (pieredzējuši un drosmīgi spēlētāji šīs lietas var izmantot pretinieku uzmanības novēršanai). Tā kā barošanās ar citiem dzīvniekiem ir obligāta prasība attīstībai, pēdu atstāšana ir neizbēgama. Kamēr briesmonis nav sasniedzis savu augstāko (trešo) līmeni, tam ir pastāvīgi jābēg, bet pēc tam medījums kļūst par mednieku.

Četru cilvēku komandas uzdevums ir milzi nogalināt. Spēles process šeit pārtop par tik pierasto pirmās personas “šūteri”, neiztiekot bez tik iecienītajiem jetpack. Katram medniekam ir sava klase: Assault uzbrūk, Trapper mēklē pretinieku un neļauj tam aizbēgt, Support traucē ienaidniekam pietuvoties un rada īslaicīgu vairogu komandas biedriem, bet Medic ārstē kolēģus un dažādos veidos novājina mošķi, izmantojot savu šauteni. Atšķirībā no briesmoņiem, cilvēkiem nav nekādu mača laikā attīstāmu prasmju vai līmeņu. Lai pēc mačiem iegūtu jaunus kostīmus un tēlus (vienīgais veids, kā tikt pie jauniem ieročiem), ir ilgi jo ilgi jāspēlē, lai sakrātu tiem vajadzīgo daudzumu pieredzes punktu, bet pat tad nav kārtīgas sasnieguma sajūtas (un pārliecība, ka Evolve ir labs veids, kā tērēt savu ierobežoto brīvo laiku, arvien samazinās).

Evolve 02Nenoliedzami Evolve var būt ļoti izklaidējoša gan no briesmoņa, gan cilvēku perspektīvas, bet parasti vienā un tajā pašā brīdī spēle ir baudāma tikai vienai pusei. Mednieki var pavadīt vairākas minūtes, klaiņojot apkārt pa lielajām kartēm bez rezultātiem, kamēr briesmonis pieņemas spēkā, turpretī var gadīties arī otrādi – milzis tiek atklāts, pirms viņš ir sasniedzis 3. līmeni, bez jebkādas cerības izdzīvot. Evolve ir nerakstīta, taču stingri noteikta formula, pie kuras jāturas, lai spēlē gūtu panākumus. Protams, katrai cilvēku klasei ir jādara savs darbs, lai būtu kādas izredzes uzvarēt, taču ir maz vietas improvizācijai.

Jau pēc dažām spēlēšanas stundām top skaidrs, kā darbojas Evolve, kuras stratēģijas darbojas. Parasti jau mača vidū ir nojaušams, kāds būs tā iznākums. Drīz vien iestājas rutīna (no tās taču mēs mēģinām aizbēgt, izmantojot video spēles, ne?), kuru vien uz dažām stundām atliek katrs nākamais atslēdzamais tēls. Nebūt nav laba īpašība uz daudzspēlētāju režīmu mērķētam produktam. Protams, var spēlēt arī viens pats bezsaistē ar botiem, taču tad iepriekšminētās problēmas ir vēl acīmredzamākas.

Kopumā Evolve ir izklaidējošs daudzspēlētāju produkts ar interesantu ideju, taču tas ātri izsmeļ visu, ko piedāvā, un drīz vien apnīk. Jaunas lietas tiek atslēgtas lēnām un nesniedz patīkamu sasnieguma sajūtu, bet satura, kas ievērojami atšķirtos no parastā “cilvēki pret briesmoni” režīma, ir ļoti maz. Ir grūti kādam ieteikt Evolve brīdī, kad tirgus ir pārsātināts ar aizraujošām video spēlēm, kuras baudīt kopā ar draugiem (vai citām lietām, ko darīt). Nosaukums laikam tomēr ir jāsaprot kā “pacel savu pakaļu no dīvāna un sāc darīt kaut ko vērtīgu”.

Apskats sadarbībā ar

evolve_kaste

Nosaukums: Evolve
Platformas: Windows, PS4, Xbox One
Žanrs: FPS
Izstrādātājs: Turtle Rock Studios
Izdevējs: 2K Games
Iznākšanas datums: 10.02.2015.

Apskats: Evolve Reviewed by on . Rakstu sērijas "Matīss domāja, ka mēs šo gribēsim spēlēt, bet smagi kļūdījās" pirmā (un, cerams, pēdējā) daļa. Apskatītā versija: Windows Evolve ir izstrādātāja Rakstu sērijas "Matīss domāja, ka mēs šo gribēsim spēlēt, bet smagi kļūdījās" pirmā (un, cerams, pēdējā) daļa. Apskatītā versija: Windows Evolve ir izstrādātāja Rating: 0
scroll to top